Легенда про те, як марципан потрапив до Львова

Місто гуло, метушилось і готувалося до знаменної події  — зустрічі короля. Першого короля Русі — Данила Галицького. Коронувати руського князя приїхав посланець Папи Римського, а разом з ним і посли з сусідніх країн та всього Галицько-Волинського князівства. Люди на вулиці, затамувавши подих, розглядали різьблені карети та прекрасних панянок в пишних шатах, які з тих карет виходили. Містяни з чуток, але достеменно знали, якими квітами прикрасили храм для коронації та якими наїдками княжі кухарі планують пригощати шановних гостей.

Корону на голову Данила Романовича одягли в храмі Пресвятої Богородиці в Дорогочині. До цього часу Данило двічі відмовлявся від корони, поки Ватикан остаточно не погодився виконати усі його вимоги. Аби задобрити князя папський посланець привіз клейноди і булу, що закликала сусідніх правителів до хресного походу проти татар.

Після врочистої церемонії почалася пишна гостина. На столах були: смажений кабан в яблуках, суп з оленини, запечені карасі, гречана і ячмінна каші, пироги з грибами…Запивали все це хмільними медами та грецьким вином. А на десерт подавали млинці з вівса, щедро заправлені медом, який на той час був єдиним солодким продуктом.

Аби вшанувати князя, запрошені гості, дарували йому подарунки, які на їхню думку, вартували короля. Хтось привіз породистого коня, чорного, як ніч і міцного, як сталь. Хтось – меч, інкрустований дорогоцінним камінням. Були серед подарунків і книжки, і золоті чаші, і неймовірної краси образи. Проте, найбільше князя здивував подарунок одного з вірменських купців, які в той час масово тікали до Галицько-Волинського князівства від монголо-татарської навали.

Чоловік приніс Данилу Романовичу пиріг, вкритий розмальованим пергаментом та обрамлений маленькою золотою короною. А сам пиріг був виготовлений з марципану. В той час, звичайно, «марципаном» ласощі ще не називались, їх не так давно зі сходу привезли хрестоносці і конкретної назви смаколик ще не мав.

«Княже, ми привезли для Вас улюблену страву королів, — сказав купець. –Цей пиріг подарує вам радість та здоров’я. Кажуть, що цей продукт Бог створив для себе, але вирішив пригостити ним найдостойніших з правителів».

Будучи палким прихильником новаторства, Данило одразу скуштував незвичний смаколик, що лише почав завойовувати Європу. Марципан так сподобався королеві, що той уклав з купцем договір. Він мав привозити Данилу Галицькому марципан, щоразу повертаючись з Європи, за що отримав особливі привілеї у місті, яке тільки-но засновувалось. Місто це король назвав на честь свого сина Лева. Так марципан і потрапив до Львова.

Post a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *